Historia programu

Czołówki
U nas zaczynali
Historia Teleexpressu

26 czerwca 1986 roku - to data narodzin Teleexpressu. Tego dnia pierwszy raz na antenie pojawił się piętnastominutowy serwis informacyjny, który szybko zyskał popularność.

Gdy 26 czerwca 1986 roku światowe agencje informowały o zamachu na samolot izraelskich linii El Al w Madrycie, w Polsce po raz pierwszy widzowie mogli obejrzeć Teleexpress. To był czwartek. Od tego czasu Teleexpress ukazał się na antenie już ponad dziewięć i pół tysiąca razy! Obejrzenie wszystkich wydań zajęłoby sto dni. Widzowie cenią ten najszybszy serwis informacyjny i codziennie kilka milionów Polaków w kraju (w TVP 1) i za granicą( w TVP Polonia) poświęca mu kwadrans.

Początkowo o 17.15, teraz o 17.00 Teleexpress przyciąga przed ekrany tych, którzy chcą dowiedzieć się co ważnego, ciekawego, a czasem śmiesznego wydarzyło się w kraju i na świecie. I choć wiele się zmienia, to nie zmienia się charakterystyczna oprawa muzyczna, w której słychać muzealny już dźwięk teleksu.

Od początku też twarzą programu jest Marek Sierocki, który prowadzi „Telehit”. W programie gościli wybitni muzycy: m.in. Aerosmith, Zucchero i Shakin’ Stevens, który w Teleexpresie obchodził swoje 39. urodziny. „Telehit” wspiera młodych polskich wykonawców, właśnie tu debiutowali Feel, Łzy i wielu innych. To niezmiennie najlepsza muzyka i hity z list przebojów. Zmieniło się jedynie przywitanie Marka Sierockiego – słynne „cześć” zastąpiło kultowe już „witam”.

Teleexpress uważa, że kultura ma znaczenie, dlatego co środę w „Teleexpressowym Przedziale Literackim” prezentujemy ciekawe nowości książkowe, o których zawsze mówią ich autorzy. Literatura, teatr, opera, filharmonia – wszędzie tam pojawia się Teleexpress. Ale jest też galeria, a zwłaszcza Telexspressowa Galeria Ludzi Pozytywnie Zakręconych.

Teleexpress zawsze wyprzedzał swoje czasy. W latach dziewięćdziesiątych trwało już gorączkowe oczekiwanie na trzecie tysiąclecie. A nowe millenium Teleexpress przywitał nieco wcześniej - 4 lutego 1992 roku, bo właśnie wtedy miało miejsce 2000. wydanie programu.

Prowadził je Maciej Orłoś, który został gospodarzem Telexpressu w 1991 r. Siedem lat później na antenie pojawiła się Beata Chmielowska-Olech, a w 2011 r. do grona prezenterów dołączyła Danuta Dobrzyńska. Oprócz Teleexpresu prowadzą oni …w rankingach zaufania i popularności.

W tym czasie Teleexpress rozwijał się. W latach 1998-2000 towarzyszył mu „Teleexpress – junior” , a w roku 2007 „Teleexpress nocą”. Ukoronowaniem uznania jakie zdobył program, było nazwanie ulicy w Krynicy Morskiej „ulicą Teleexpresu”. To nie wszystko. 31 maja 2012 roku w czasie Teleexpresu - około 17.07 - nastąpiło uruchomienie TVP1 w wersji HD w naziemnej telewizji cyfrowej. Widzowie mogli zobaczyć jak prezes TVP Juliusz Braun uruchomił specjalne maszyny nadawcze, które otworzyły nową epokę telewizyjną w Polsce. Elementem tego procesu była zmiana formatu nadawania z 4:3 na 16:9 do jakiej doszło w lutym 2011 r.

Ponad dwudziestosześcioletni Teleexpress jest najstarszym programem informacyjnym w Polsce. Jest energiczny i szybki, ale tez dojrzały i spolegliwy. Zupełnie na poważnie strzeże poprawności językowej, ale zawsze na koniec lubi mrugnąć okiem.